www.shusky.xaa.pl
Świat Psów  Strona Główna Świat Psów
Forum miłośników psów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Błędy w wychowaniu
Autor Wiadomość
monias
[Usunięty]

Wysłany: 29 Maj 2008, 21:13   Błędy w wychowaniu

Prosze was nie popełnijcie takiego błędu jak ja. Jak dostałam psa to myslałam, że jest małym dominantem i zrobiłam kilka błedów.. Naczytalam się bzdur, zeby psa przycisnać do ziemi itp. I tak zrobiłam.. Wtedy sytuacja sie pogorszyła. Stracił do mnie zaufaniem bał sie mnie. Teraz już mi sie udalo ale po cięzkiej pracy z nim. Ma pies do mnie zaufanie, dobrze sie dogadujemy. Ale gdybym sobie odpuściła jego naprawe to strasznego psa bym miała.. I dlatego nie popełniajcie takiego błedu jak ja bo mi sie udalo ale wam moze sie nie udać tego naprawic. Sa inne metody żeby wychowac psa.

Edit: zmieniłam tytuł, bo tamten był zbyt ogólny i niewiele mówił :]
Foxy
Ostatnio zmieniony przez Foxy 29 Maj 2008, 21:25, w całości zmieniany 1 raz  

monias
[Usunięty]

Wysłany: 29 Maj 2008, 21:32   

chciałam dodac, że jeśli ktoś zrobił błąd to tez niech napisze... co przyszli własciciele psów tych samych głupich błedów nie popełnia

yuli 
życiowa pasja

Jakiej rasy jest Twój pies: 2x Groenendael
Piwa: 42/2
Wysłany: 29 Maj 2008, 21:34   

A ja dodam: nawet przy nie wiem jak super radach wychowawczych należy spojrzeć przez pryzmat własnego psa. Nie każda metoda pasuje do każdego psa. Czasami głośniejszy ton jest dla psa najgorszą karą, a po drugim to "spłynie". Nie ma ogólnych metod wychowawczych. To wszystko to złożony proces prób i błędów by znaleźć odpowiedni tryb nauki dla siebie i psa.

To tak w ramach błędów wychowawczych, a raczej ich przyczyny ;)

monias napisał/a:
chciałam dodac, że jeśli ktoś zrobił błąd to tez niech napisze... co przyszli własciciele psów tych samych głupich błedów nie popełnia
I właśnie to, o czym napisałam wyżej. Nie zawsze akurat ta metoda dla wszystkich psów będzie bezskuteczna i postrzegana później jako błąd..

Postaw piwo autorowi tego posta

monias
[Usunięty]

Wysłany: 29 Maj 2008, 21:36   

no też prawda. Ale zawsze mozna napisac czego lepiej nie robic.

Diana S 

Jakiej rasy jest Twój pies: 2x chart rosyjski Borzoj, dalmatynczyk
Piwa: 19/8
Wysłany: 29 Maj 2008, 21:52   

Cytat:
Naczytalam się bzdur, zeby psa przycisnać do ziemi itp. I tak zrobiłam.. Wtedy sytuacja sie pogorszyła. Stracił do mnie zaufaniem bał sie mnie.

Mysle ze to nie bzdury bo wszystko od nas zalezy jak psa bedziemy szkolic samo połozenie psa do podłoza nie jest czyms złym...pokazujemy ze nam sie jego zachowanie nie podoba ...bo przykładowo na nas silnie warczy kiedy do psa podchodzimy bo rzuca sie na inne psy...bo jakis pies obok niego przechodzi...to on atakuje....
Piszesz bardzo ogolnie nie przekazujac w jakich momentach "wychowywałas" psa ...w jakich momentach to miało miejsce ze psa przycisnełas do podłogi...
Nasza reakcja na złe zachowanie psa musi byc dla niego czytelna inaczej pies nie wie co od niego oczekujemy...
Same porady jak szkolic psa nie sa złe zalezy od nas jak z nich robimy uzytek...dla dobra psa czy tez nie swiadomie jemu szkodzimy...bo nie potrafimy nad psem zapanowac...

yuli 
życiowa pasja

Jakiej rasy jest Twój pies: 2x Groenendael
Piwa: 42/2
Wysłany: 29 Maj 2008, 21:59   

Diana S napisał/a:
Mysle ze to nie bzdury bo wszystko od nas zalezy jak psa bedziemy szkolic samo połozenie psa do podłoza nie jest czyms złym...pokazujemy ze nam sie jego zachowanie nie podoba..
(...)
Piszesz bardzo ogolnie nie przekazujac w jakich momentach "wychowywałas" psa ...w jakich momentach to miało miejsce ze psa przycisnełas do podłogi...
Wrażliwego psa można tym skrzywdzić, stracić jego zaufanie. Nie będzie miała wtedy znaczenia jaka to była sytuacja. W psie obudzi się lęk i tyle. Wszystko należy dopasować do psa.

Diana S napisał/a:
Nasza reakcja na złe zachowanie psa musi byc dla niego czytelna inaczej pies nie wie co od niego oczekujemy...
Czytelna, nie znaczy położenie go na łopatki. Nie w każdym wypadku.

I proszę, zaznaczajmy te szczegóły, bo ktoś się może przejechać na przyciśnięciu psa do ziemi. Z reguły nie jest to konieczne.
Tak samo, nie radzimy się weterynarzy w sprawach wychowania psa.
Potrząsanie i przygniatanie do ziemi już było komentowane.. :P

an1a 
Pimp my Dog

Jakiej rasy jest Twój pies: nerwowej po tuningu
Piwa: 35/12
Wysłany: 29 Maj 2008, 22:02   

Diana S, wszystko zależy od predyspozycji psa. Pies strachliwy i uległy przestraszy się, przy psie agresywnym i dominującym nie powinno się stosować trzymania przy ziemi - jeśli jest silny, walczy i nie poddaje się od razu, a co najgorsze uda mu się wywinąć może być ciężko.

U mojego psa przez to, że rodzice stosowali metodę klapsów, czy ojciec przyzwyczajony do "zrozumienia" przez kota lecącego kapcia jak wejdzie do pokoju, próbował tak samo na odległość wychować mojego psa. Zrobił to zbyt wcześnie i pies boi się rzucania przedmiotów.
Metoda z rzuceniem łańcucha czy puszki z monetami jest dla niego zbyt karcąca i zamiast odskoczyć na szkoleniu potwornie się wystraszył.

Diana S 

Wysłany: 29 Maj 2008, 22:11   

yuli napisał/a:
Wrażliwego psa można tym skrzywdzić, stracić jego zaufanie. Nie będzie miała wtedy znaczenia jaka to była sytuacja. W psie obudzi się lęk i tyle. Wszystko należy dopasować do psa.

jak pies bawi sie z drugim psem i tamten podczas zabawy pokazuje ze chce go zdominowac w formie zabawy bo tez jest szczenieciem i ten mniej "smiały" pod wpływem swojego kolege kładzie sie do podłogi to pies jest w wielkim stresie :?: ze mu pokazuje kto jest wazny?

yuli
Cytat:
Czytelna, nie znaczy położenie go na łopatki. Nie w każdym wypadku.

I proszę, zaznaczajmy te szczegóły, bo ktoś się może przejechać na przyciśnięciu psa do ziemi. Z reguły nie jest to konieczne.
Tak samo, nie radzimy się weterynarzy w sprawach wychowania psa.
Potrząsanie i przygniatanie do ziemi już było komentowane.. :P

Raczej potrzasanie było omawiane...
chyba ze opusciłam lekcje na forum i nie doczytałam...
Potrzasanie a polozenie do podłogi to nie znaczna roznica?....
Przesyłasz ze to zła metoda a ja znam przypadki psów ze takie połozenie psa do połogi skutkuje...nie przez weta i nie przez potrzasanie...

an1a 
Pimp my Dog

Wysłany: 29 Maj 2008, 22:16   

Diana S napisał/a:
jak pies bawi sie z drugim psem i tamten podczas zabawy pokazuje ze chce go zdominowac w formie zabawy bo tez jest szczenieciem i ten mniej "smiały" pod wpływem swojego kolege kładzie sie do podłogi to pies jest w wielkim stresie :?: ze mu pokazuje kto jest wazny?

Nie mieszajmy kontaktów pies-pies z pies-człowiek. To są zupełnie inne relacje.

Diana S napisał/a:
Przesyłasz ze to zła metoda a ja znam przypadki psów ze takie połozenie psa do połogi skutkuje..

Ale nie jest dobra dla każdego psa

Diana S 

Wysłany: 29 Maj 2008, 22:20   

an1a napisał/a:

Nie mieszajmy kontaktów pies-pies z pies-człowiek. To są zupełnie inne relacje.

To fakt ale chodzi o samo zareagowanie...pies nie wie ze my to czlowiek reaguje na "skarcenie"...

an1a napisał/a:
Ale nie jest dobra dla każdego psa

Znam przypadki ze poskutkowało sondy nie przeprowadzałam wiec nie wiem na ilu psach pomogło owe skarcenie na ilu nie dało zadnego efektu badz wystapił efekt uboczny...

an1a 
Pimp my Dog

Wysłany: 29 Maj 2008, 22:25   

Diana S napisał/a:
To fakt ale chodzi o samo zareagowanie...pies nie wie ze my to czlowiek reaguje na "skarcenie"...

Pies strachliwy zareaguje strachem, nawet popuszczeniem moczu. Ale pies dominujący go nie dotyka, bo wie, że ten drugi się poddał.
Pies dominujący na próbę zdominowania zareaguje agresją.

Ja byłam taka odważna i walczyłam z psem nie myśląc co by było, jakbym go nie utrzymała (a czasem było ciężko).

Bellatrix 

Jakiej rasy jest Twój pies: mops i pies rasy "mały,biały pies"
Wysłany: 29 Maj 2008, 22:58   

Znam takiego psa u którego nawet leciutki nacisk na zad przy próbie nauczenia siad wywołuje panikę.A np.Amigo...no cóż,to twardziel i uwielbia zabawę w zapasy,jest wyraźnie zadowolony kiedy przewracam go na łopatki,w ogóle to lubi takie same wygłupy jak ja :P
Parę razy musiałam go ostro skarcić,ale wiedziałam że jemu to nie złamie charakteru,nie spowoduje że będzie się bał mnie.
To wszystko zależy od psa,od jego psychiki.Nie ma powodu żeby psa który "sika pod siebie"kłaść na łopatki czy nawet stosować kolczatkę.Po co?Bo w książce tak pisze?
Uważam że najgorszym błędem jest wychowywanie psa bez zwracania uwagi na jego psychikę,bezmyślnie,nie obserwując jego reakcji i nie wyciągając wniosków.Do tego bezkrytyczne podejście do różnych"mądrych"książek to duży błąd.Oczywiście można stosować to co tam pisze,ale z głową,dopasowując metody do SWOJEGO psa. 8-)

youpendi 

Jakiej rasy jest Twój pies: mieszaniec.
Wysłany: 31 Maj 2008, 12:12   

Dokładnie tak jak napisała Bellatrix ;)
Np. moja suczka jest bardzo silna psychicznie ^^
Kiedyś tata złapał ją jak grzebała w kompostowniku i tak ją sprał, że od tej pory jak tylko widziała, że ktos jest na zewnątrz to do kompostu nie podchodziła. Ale mimo to jak widzi tatę to szaleje i w ogóle głupcuje :D
ÂŻycie ją nauczyło, że nie ma co się załamywać ;) Tata powiedział NIE WOLNO to nie wolno, ale to nie powód, żeby go przestać kochać.

Ale kiedyś przybłąkał się do mojego dziadka na trzy tygodnie jakiś piękny wilczur, ale był strasznie strachliwy. Dziadek kiedyś go skrzyczał i następnego dnia psa już nie było. A np. moja Fila by dziadka nie zostawiła.

Foxy 
adminek anioleczek

Jakiej rasy jest Twój pies: foksterier szorstkowłosy
Piwa: 98/38
Wysłany: 31 Maj 2008, 15:08   

Cytat:
tak ją sprał
:?: :shock: :shock:
Coś strasznego. Jak można psa 'sprać'?
A to, czy to się nie odbije później na jej psychice to nie wiadomo. I raczej bym się nie cieszyła, że suka ma silną psychikę, bo ojciec ją sprał, a ona jeszcze dzięki Bogu zachowuje się normalnie..

Gato 

Jakiej rasy jest Twój pies: yrjjyf
Piwa: 47/9
Wysłany: 31 Maj 2008, 15:22   

youpendi napisał/a:
Np. moja suczka jest bardzo silna psychicznie ^^
Kiedyś tata złapał ją jak grzebała w kompostowniku i tak ją sprał, że od tej pory jak tylko widziała, że ktos jest na zewnątrz to do kompostu nie podchodziła.

czyli wniosek prosty - skojarzyła człowieka przy kompoście z karą, a nie to, że dostała w skórę za grzebanie tam.

jak dla mnie nie ma się czym chwalić, 'pranie' psa, za coś, czego on nie rozumie (skąd miała wiedzieć, że nie może tam grzebać) to nie jest metoda wychowawcza. ja bym to nazwała brakiem metody wychowawczej. a z 'silnej psychicznie' suki, jak będzie ciągle dostawała w skórę zrobi się albo pies zastraszony albo agresor... :roll:

Odpowiedz do tematu