Świat Psów  Strona Główna Świat Psów
Forum miłośników psów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
waga i wzrost
Autor Wiadomość
jacek 

Jakiej rasy jest Twój pies: owczarek niemiecki dÂługowÂłosy
Wysłany: 19 Maj 2010, 16:50   waga i wzrost

mój owczarek niemiecki długowłosy skończył 13 maja 4 miesiące, chciałbym się dowiedzieć jaka jest odpowiednia waga i wzrost psa w tym wieku, mój ma około 55 cm w kłębie i waży około 16-17kg dokładnie nie potrafiłem zważyć bo psiak się okropnie wiercił ;) co myślicie o takich wymiarach?
Postaw piwo autorowi tego posta

jareth 

Jakiej rasy jest Twój pies: chart afgański
Otrzymał 5 piw(a)
Wysłany: 19 Maj 2010, 19:53   

Owczarek długowłosy nie różni się zbytnio od krótkowłosego kuzyna. Podstawowe rozbieżności dotyczą sierści, wzrostu (psy 65 - 70 cm, suki 58 - 64 cm) oraz wagi (jest cięższy od krótkowłosego o około 10 kg).

źródło
http://pl.wikipedia.org/w...82ugow%C5%82osy

Wysokość 60 – 65 cm (psy)
55 – 60 cm (suki)
Masa 30 – 45 kg (psy)
22 – 32 kg (suki)

źródlo
http://pl.wikipedia.org/wiki/Owczarek_niemiecki

jacek 

Wysłany: 19 Maj 2010, 21:29   

to jest teoria... a jak uważacie pies ma prawidłowe wymiary?

jareth 

Otrzymał 5 piw(a)
Wysłany: 19 Maj 2010, 22:34   

jacek napisał/a:
to jest teoria

Teoria wzorca.Ale skoro nie obchodzi cię,to sorry.

Foxy 
adminek anioleczek

Jakiej rasy jest Twój pies: foksterier szorstkowłosy
Piwa: 98/38
Wysłany: 19 Maj 2010, 22:47   

jareth, z tego, co pamiętam, to jego pies nie ma rodowodu, także znamy przyczynę, dlaczego wzorzec, to dla niego tylko 'teoria'.

Jacku - Twój pies z racji braku papierów może odbiegać od wzorca i być mniejszy / większy / cięższy / lżejszy, itd.

jacek 

Wysłany: 20 Maj 2010, 14:23   

jareth to nie jest tak ze mnie nie obchodzi, dzięki za odpowiedź, ale np. mój sąsiad ma owczarka niemieckego długowłosego który ma w kłębie 76 cm i wazy 60 kg ... więc sam widzisz ze "troche" odbiega od wzorców, jestem ciekawy czy jak na swój wiek mój pies rośnie prawidłowo ;)

Tilia 
Moderator

Jakiej rasy jest Twój pies: deerhound, terier australijski, kundelek
Piwa: 30/24
Wysłany: 20 Maj 2010, 14:36   

Jareth jest kobitką ;)

Jacku, a czy ten pies jest rodowodowy? Bo ON tej wielkości... rany niewiele niższy od moich deerhoundów :shock: :shock: i ta masa! czy pies tej wielkości i masy jest sprawny jak owczarki o prawidłowej wielkości?

yuli 
życiowa pasja

Jakiej rasy jest Twój pies: 2x Groenendael
Piwa: 42/2
Wysłany: 20 Maj 2010, 16:01   

Jacek, nie ma żadnej ramy wagowo/wielkościowej jeśli chodzi o kundelki. Waga i wzrost są naprawdę osobnicze, psy rasowe w zasadzie można jedynie porównywać, ale nie kurczowo trzymać się jakichś limitów i bierzmy pod uwagę, że zawsze zdarzają się wyjątki.
Jeśli Twój szczeniak dostaje wszystkie potrzebne składniki do rozwoju, nie jest otyły, ani nie wystają mu kości, sierść jest w dobrym stanie, to można stwierdzić, iż rozwija się prawidłowo.

jacek 

Wysłany: 20 Maj 2010, 21:44   

jareth przepraszam i będę pamietał ;) piesek nie jest rodowodowy, ale rodzice byli rodowodowi, yuli czemu piszesz o kundelkach? moj pies to rasowy owczarek niemiecki, tylko bez rodowodu... pies jest sprawny, ma mase energi i siły, sierść tez jest w dobrym stanie wiec myśle ze rozwija sie prawidłowo ;)

jareth 

Otrzymał 5 piw(a)
Wysłany: 20 Maj 2010, 22:44   

jacek,spoko,ja się za takie nie obrażam ;)
Ja tez mam dwa afgany,jeden wzorcowy,drugi nie i wiem,że drugi jest za duży biorąc pod uwagę wymiary rasy.Ale przynajmniej mam więcej afgańskiego szczęścia :mrgreen:

Foxy 
adminek anioleczek

Jakiej rasy jest Twój pies: foksterier szorstkowłosy
Piwa: 98/38
Wysłany: 21 Maj 2010, 09:35   

jacek napisał/a:
moj pies to rasowy owczarek niemiecki, tylko bez rodowodu...
Nie ma czegoś takiego ;)
Rasowy pies, to pies z rodowodem.
To, że rodzice byli rasowi, to jeszcze nie świadczy o tym, że pies będzie zgodny ze wzorcem, bo skoro nie posiadali uprawnień hodowlanych, to nie wiemy, czy oni byli zgodni ze wzorcem, czy uzyskaliby uprawnienia hodowlane, czy nie mieli jakichś wad (których normalny człowiek często po prostu nie widzi). Dlatego sam fakt posiadania rodowodu przez rodziców szczeniaka, nie czyni go jeszcze rasowym.

Tilia 
Moderator

Jakiej rasy jest Twój pies: deerhound, terier australijski, kundelek
Piwa: 30/24
Wysłany: 21 Maj 2010, 09:40   

Jacku ja pytałam o tego kolosa sąsiada! jeśli jego rodzice czy dziadkowie byli przerośnięci i z tego powodu nie uzyskali uprawnień hodowlanych a ktoś się uparł i kojarzył psy coraz większe (bo imponujące?) no to efekt jest jaki jest. Po to są rodowody i wystawy czy przeglądy żeby psy które z jakichś przyczyn odbiegają od wzorca odrzucać z hodowli. Takie psy są owczarkami, ale ich potomstwo owczarkami nie będzie. Tylko psami do owczarków podobnymi. Dlatego nie ma czegoś takiego jak pies "rasowy bez rodowodu".

jacek 

Wysłany: 28 Lipiec 2010, 17:11   

mój onek skonczył 6 miesięcy 13 lipca, i już osiągnął wymiary dorosłego psa według wzorcowej tabeli, ma teraz 65 cm w kłębie i wazy prawie 30 kg, może mi ktoś powiedzieć jak długo on będzie rósł? jego ojciec miał w kłębie 73 cm i ważył około 50kg, matka tez była sporych rozmiarów...

an1a 
Pimp my Dog

Jakiej rasy jest Twój pies: nerwowej po tuningu
Piwa: 35/12
Wysłany: 28 Lipiec 2010, 17:28   

teoretycznie do ok. roku

Ordo 
Buntownik z wyboru

Jakiej rasy jest Twój pies: Owczarki Niemiecki
Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 9 Sierpień 2010, 13:07   

jacek napisał/a:
jego ojciec miał w kłębie 73 cm i ważył około 50kg, matka tez była sporych rozmiarów...

No to teraz wiesz dlaczego Twojego psa nazywa sie kundelkiem a nie rasowym owczarkiem niemieckim :) Wzorze i dla długowłosego i dla krótkowłosego jest jednakowy... to że w co niektórych organizacjach są owczarki tak olbrzymi jak ojciec twojego psa to jest tylko wymysł zidiociałych założycieli tych organizacji którzy jedyne co robia to niszczą świetną rasę i robią mase ludzi w ciula...

Wzorzec podaje takie wymiary:
pies: wzrost 60-65cm w kłębie, waga 30-40kg
suka: wzrost 55-60cm w kłębie, waga 22-32kg

W tym musi być jeszcze zachowana proporcjonalność: długość tułowia o 10 -17 % większa od wysokości w kłębie...
Hodowcy generalnie dążą teraz aby pies miał te 64cm w kłębie. Dla mnie ideał to jakieś 62-64cm w kłębie i 32-35kg wagi wtedy pies ma świetną prędkość i zwinność :)

To jest wzorzec FCI największej i najbardziej liczącej się organizacji kynologicznej na świecie, organizacji która póki co nie uznaje owczarka niemieckiego długowłosego i w ogóle dyskwalifikuje go z hodowli... przez co powstają wymysłu typu KHRON, ZOND czy PKPR... gdzie powstają takie anomalia jak pies mający 75cm w kłębie i 60kg wagi... Choć nawet w tych organizacjach, aby taki pies został dopuszczony do reprodukcji i hodowli ktoś musi sobie urządzić prywatną wystawę, na której jego psy będą zdobywać oceny potrzebne do uprawnień hodowlanych... bo nawet w KHRONie z tego co się orientuje wzorzec jest taki sam dla długowłosych i krótkowłosych... Osobiście z niecierpliwością czekam aż FCI wkońcu uzna DONka co mam nadzieje przyczyni się do upadku KHRONów ZONDow i innych organizacji... choć KHRON już upada, bo pan... Świniarski zaczyna robić kolejne przekręty i przenosić psy do FCI, ani nawet ich strona juz nie działa...

Jacku... musisz się pogodzić z faktem i przyjąc do wiadomości, że Twój pies nie mając rodowodu nie jest rasowym owczarkiem niemieckim... jest psem w jego typie, o budowie i ogólnym wyglądzie bardzo zbliżonym do rasy, ale cały czas pozostaje on kundelkiem... co nie znaczy ze nie będzie z niego świetny pies rodzinny czy nawet obronny, bo to już zależy od tego jak go sam wychowasz :)

Z mojej strony tylko mała rada... trzymaj tego psa w szczupłej formie, nie forsuj go za dużo treningami i bieganiem, bo przy takiej wielkości i wadze (55cm w kłębie dla 4 miesięcznego psa to jest ZA DUÂŻO) w końcu siądą mu stawy i biodra, nabawi się dysplazji i albo będzie go musiał uśpić, albo męczyć się z kaleką, bo kto wie... może jego rodzicie nie dostali uprawnień hodowlanych właśnie z powodu dysplazji... Sam mam DONka z super rodowodem... ale po prześwietleniu wyszło że z tyłu ma HD B (jeszcze dopuszczalne do hodowli), ale z przodu na prawej łapie wyszła dysplazja... teraz przygotowuje psychicznie moja rodzinę żeby się pożegnali z reprodukcją tego psa i przygotowali się do jego kastracji :)

Mam też drugiego owczarka z "rodowodem" KHRONu... pies jest świetnym użytkiem, ma super popęd do pracy, nic tylko z nim ćwiczyć i startować w zawodach (do których dopuszczają psy bez papieru)... (btw. wziąłem go tylko dlatego że poprzedni właściciele nie dawali sobie z nim rady...) ale pomimo świetnej psychiki nigdy nie dopuszczę aby ten pies pokrył sukę ze względu na to że ten jego tzw rodowód mogę spalić i uznać że pies nie jest rasowy i jest tylko w typie owczarka niemieckiego, a jego reprodukcja byłaby czystą produkcją kundli i zapełnianiem i tak już pełnych schronisk... Jacku weź proszę poczytaj sobie internecie coś nt. akcji rasowy=rodowodowy... to może kiedyś podzielisz mój pogląd w tej sprawie.

Podałem ten przykład mojego psa po to abyś nie mógł mi zarzucić jakiegoś dziwnego uprzedzenia czy rasizmu wobec tzw psów "rasowych" bez rodowodu, że one są gorsze czy coś... One nie są gorsze... one po prostu są nie rasowe ;)

Sorry jeżeli kogoś obraziłem moimi wypocinami... ale poprostu juz nie moge z ludzkiej nie tyle głupoty co niedoinformowania i totalnego braku przygotowania i przemyślenia przed zakupem psa...

jacek napisał/a:
mój onek skonczył 6 miesięcy 13 lipca, i już osiągnął wymiary dorosłego psa według wzorcowej tabeli, ma teraz 65 cm w kłębie i wazy prawie 30 kg, może mi ktoś powiedzieć jak długo on będzie rósł? jego ojciec miał w kłębie 73 cm i ważył około 50kg, matka tez była sporych rozmiarów...

No to możesz się spodziewać, że zapewne jeszcze urośnie i przynajmniej wzrostowo przekroczy ten wzorzec ;)

Odpowiedz do tematu